Aby dodala odvahu žákům základních a středních škol k přijímacím zkouškám na střední a vysoké výtvarné školy různých typů v příštím roce 2005 uspořádala Městská knihovna v Sedlčanech výstavku domácích prací uchazečů, kteří byli v letošním roce tak úspěšní, že přes velkou konkurenci byli přijati ke studiu do uměleckých škol.

Výstavka má usnadnit jejich úvahy o tom, zda mají dost schopností a vytrvalosti, aby jejich úsilí nebylo marné.

Vystavené práce nemají odrazovat, ale naopak mají provokovat zdravé sebevědomí jejich následovníků, kteří by se chtěli pokusit o něco podobného.

S přípravou je třeba začít hned.

DAVID MACHÁČEK

Narodil jsem se 25. listopadu 1984 v Benešově a od narození žiji se svými rodiči v Olbramovicích.
Mezi mé záliby patří kreslení, druhým rokem navštěvuji výtvarný kroužek a dále se zajímám především o architekturu.
V letech 1991 – 2000 jsem absolvoval povinnou školní docházku. Po ukončení deváté třídy jsem nastoupil na gymnázium v Sedlčanech. V letošním roce budu skládat maturitní zkoušku.
Poté se chci věnovat studiu architektury a stavitelství.

LUCIÁNA STIBOROVÁ

Narodila se 14. října 1988 v Praze Motole. Dětství prožila na Zbraslavi a v Nechvalicích u Sedlčan. Od malička ráda kreslila i malovala. Navštěvovala Základní uměleckou školu v Sedlčanech ve čtvrté a páté třídě u paní učitelky Mgr. Lenky Lichtenbergové, v šesté a sedmé třídě ve škole Propojení Sedlčany navštěvovala keramiku pod vedením pana Šťovíčka, v osmé třídě docházela k panu profesorovi Františku Mikovi, v deváté třídě začala opět navštěvovat ZUŠ v Sedlčanech, kde měla vliv Mgr. Zora Barešová.
Veškeré výtvarné snažení zatím skončilo úspěchem v podobě přijetí na obor propagační výtvarnictví výtvarné školy Václava Hollara.

TEREZA RAŠNEROVÁ (1989)

Dokončuje devátou třídu Základní školy v Sedlci-Prčici a rozhodla se pro studium na střední pedagogické škole v Litoměřicích – obor výchovná a humanitní činnost. To znamená, že se chce připravit na výchovu dětí v mateřských školách anebo v ústavech sociální péče. K tomu jí byla doporučena kromě velmi dobrého prospěchu (který samozřejmě má) zvláštní doplňující příprava v tělesné výchově, v hudební výchově a ve výtvarné výchově.
Výsledky přípravy ve výtvarné výchově vám předkládá. Jsou pozoruhodné tím, že přesto, že Tereza má velmi nízkou tvarnou schopnost (což je u všech lidí velmi diferencovaná vlastnost), její práce vykazují velkou dávku dobré vůle vyrovnat se s náročnými požadavky. Je znát, že se Tereza nezalekla tohoto úkolu a pustila se do něj s velkým odhodláním. Výsledek tohoto odhodlání kvalifikovala výtvarná komise jako pozoruhodnou práci. Jak to vysvětlit?
Tereza vyrůstala nejen v dobrém rodinném prostředí, ale od svých šesti let prožívala také intensivní skautskou výchovu v nově vzniklém středisku v Sedlci-Prčici. Zúčastnila se všech činností a každotýdenních schůzek a hlavně každoročních skautských táborů. V posledních čtyřech letech dokonce vedla samostatně družinu mladších skautek.
Práce, které předkládá svědčí o tom, že získala dostatečnou sebedůvěru, aby zvládla přípravu k přijetí na střední pedagogickou školu, což by asi pro její vrstevnice při stejných schopnostech bylo nesplnitelné.
Při hodnocení odborníků bylo řečeno, že z prací vyzařuje snaha uplatnit se na lidsky důležitém místě. Je potěšitelné, jak manifestuje důvěru ve vedení výtvarné přípravy. Výsledky daleko přesahují úroveň jejích výtvarných schopností. Pro návštěvníky této výstavky je to poučné hlavně v tom směru, že i výtvarná výchova, je-li správně prováděna, doplňuje výchovu charakteru a je v souladu s názorem na poslání každého člověka.

VÁCLAV KUBÍČEK

Narodil jsem se 1. 7. 1985 v Benešově a bydlím se svými rodiči v rodinném domku v Petrovicích. Zde jsem také absolvoval povinnou školní docházku. Po ukončení základní školy jsem se přihlásil na gymnázium v Sedlčanech, kde letos maturuji.
Již od dětství se zajímám o výtvarné umění, zejména o kresbu. Před dvěma lety jsem začal navštěvovat výtvarný kroužek v Základní umělecké škole v Sedlčanech, kde pod vedením Zorky Barešové dále rozvíjím své schopnosti. Po složení maturitní zkoušky bych se chtěl věnovat studiu architektury na stavební fakultě ČVUT. Většinu zde vystavených prací jsem kreslil s cílem připravit se na přijímací zkoušku na VŠ.

JMENUJI SE MARTINA ŠMÍDKOVÁ

a už osmnáct let bydlím v Olbramovicích. Po ukončení základní školy jsem se rozhodla pro Gymnázium v Sedlčanech, kde nyní studuji již čtvrtým rokem.
Od dětství bylo mojí velikou zálibou kreslení a veškeré umělecké tvoření. Svoji budoucnost bych ráda viděla v práci spojenou s kreslením, rýsováním nebo něčím podobným. V podstatě bych chtěla dělat cokoli, kde budu moci i výtvarně tvořit. A proto jsem se rozhodla zkusit své štěstí na vysoké škole v oboru architektura. Součástí přijímacích zkoušek je i prezentace domácích prací a většinu z nich si můžete zde prohlédnout.
Některé z obrázků vznikly doma ve volných chvílích, kterých je však kvůli učení velice málo. Ale většina vznikla v Základní umělecké škole zde v Sedlčanech, ve výtvarném kroužku pod vedením Zorky Barešové. A tak doufám, že i v budoucnu se své zálibě v kreslení budu moci věnovat a stále se zdokonalovat.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.